ESWT (Şok Dalga Tedavisi)

Exracorporeal Shock Wave Therapy kısaca , vücut dışında oluşturulan şok (basınç) dalgalarının çelik başlı bir aplikatör vasıtası ile vücudun istenilen bölgesine uygulanmasıdır. Basınçlı hava yardımı metal başlık içinde hızlı hareket eden özel bir aparat, probun ucunda şok dalgası oluşur. Başlık, uygulama bölgesine göre değişik büyüklük ve şekillerde olabilmektedir.

 

Uygulanan şok dalgalarının enerjisi ve atım frekansı, kullanılacağı duruma göre ayarlanabilmektedir. Kas iskelet sistemi problemlerinde kullanılan ESWT aslında böbrek taşlarını kırmada kullanılan ile aynı mekanizmayı kullanmakla beraber 10 kat daha düşük enerji kullanmaktadır.

Etkinliğini, uygulandığı bölgede kanlanmayı arttırarak, vücudun kendi iyileştirici mekanizmalarının devreye girmesini sağlayarak gösterir.

 

ESWT tedavisinin kullanıldığı hastaklıklar nelerdir ?

  • Aşil tendiniti, entezitler
  • Topuk dikeni (kalkaneal spur)
  • Omuzda kalsifik tendinit
  • Lateral epikondilit (tenisçi dirseği)
  • Medial epikondilit (golfçü dirseği)
  • Ayakta tendinitler, kronik plantar fasiit (plantar fibromatosiz, ayak taban zarı romatizması), kaynamamış kırıklar, myofasial kas ağrıları, iyileşmemiş ülser tipinde cilt yaraları

ESWT nasıl uygulanır ?

ESWT genelde 5-7 gün aralıklarla 3-5 seans uygulanan bir tedavi yöntemidir. Uygulama süresi, uygulama paremetreleri (süre, atım frekansı ve basınç) hastanın durumuna göre doktor tarafından belirlenir. Tedavinin olumlu etkileri bazı hastalarda hemen ilk seanstan sonra kronik hastalarda bir kaç seans sonra başlayabilir. Tedavi diğer fizik tedavi yöntemleri ve egzersizler ile kombine edilirse sonuç daha başarılı olmaktadır.

ESWT tedavisinin yan etkileri var mıdır?

ESWT vücuda herhangi bir şekilde zarar veren bir tedavi değildir. Tedavi bölgesi için anestezi gerektirmez. Bazen özellikle ilk uygulamada biraz ağrı hissedilmekle birlikte sonraları bu ağrı pek hissedilmez. Uygulama bölgesinde hafif kızarıklık ve şişlik de görülebilir. Tedavi sonrasında rahatsızlığın gerektirdiği aktivite kısıtlaması dışında özel bir istirahat gerektirmez.