Yüksek Yoğunluklu Lazer (HIL TERAPY)

 

Etki mekanizması nedir ?

Belli dalga boyunda dengeli ışın üreten bir cihazdır.Lazer ışınını doku içine enerji yayarak gönderir ve yırtılmış, zarar görmüş, zedelenmiş dokuların tedavisinde, iyileşme sürecini hızlandırmada ve ağrının azaltılmasında kullanılır. Soğuk lazerden çok daha fazla güçlüdür. Bu sayede enerji 10-12 cm'ye kadar derin dokulara iletilebilir.

 

 

Deri bütünlüğünü bozmadan tedavi edilecek bölgeye göre deri ,deri altı, kas, yağ ve kemik dokuya kadar nüfuz edebilir. Fotoakustik, biyostimülasyon ve termik etki olmak üzere 3 önemli mekanizma ile etkinliğini oluşturur. Fotoakustik etkide kısa atımlı lazer dalgaları o bölgede bulunan sebest sinir uçlarını uyararak ani ağrı kesilmesine neden olur.Biyostimülasyon etkisinde 1064 nm dalga boyundaki lazar ışınları sürekli olarak uygulanarak hücresel boyutta uyarım yapar. Hücrelerde enerji üretimini , DNA,RNA sentezini hızlandırır ve hasarlı bölgede tamir, onarım ve iyileşmayi sağlar. Termik etkide ise yüzeyel dokular tarafından emilen lazer ışını ısı enerjisine dönüşür. Damarlarda genişleme olur.Hızlı kan akımı ile daha çok oksijen ve metabolit taşınır.Bu sayede ağrı ve doku yenilenmesi üzerine etkili olur. Sonuç olarak yüksek yoğunluklu lazer, deri bütünlüğünü bozmadan derin dokuya ulaşıp ödemin azaltılmasında, ağrının hızlıca dindirilmesinde, doku esnekliğinin sağlanması ve hasarlı doku onarımında etkili olur.

Hangi hastalıklarda kullanılır ?

 • Kireçlenme (osteoartrit),
 • Yumuşak doku romatizmaları (fibromiyalji),
 • Omuz-diz kas yırtıkları,
 • Donuk omuz,
 • Bağ ve tendon hasarlanmaları,
 • Menisküs yırtığı,
 • Tenisçi dirseği (lateral epikondilit),
 • Boyun ve bel fıtığı,
 • Sinir sıkışması (karpal tünel sendromu),
 • Spor yaralanmaları,
 • Yara iyileşmesi, skar tedavileri vb.

Hangi durumda kullanılmaz ?

Kanserli lezyona yakın bölgelere, hamilelerde, metalik implant üzerine, variköz venlere ve iltihabi alanlara uygulanmamalıdır. Epilepsi tanısı olanlara ve kalp pili taşıyanlarda çok dikkatli bir şekilde uygulanmalı veya da hiç uygulanmamalıdır. Bir metreden kısa mesafeden göze yöneltilen lazer kornea tarafından yoğunlaştırılıp göze zarar verir. Hasta ve doktor mutlaka gözlük takmalıdır.

Uygulamada ağrı olur mu?

Hayır ağrı hissedilmez. Tüy dökülmesi, ciltte lekelenme ve cilt yanığına sebep olmamaktadır. Lazerden gelen ışık vücudun üzerinde sıcaklık oluşturur. Birçok hasta, rahatlatıcı ve ısınma hissini çok rahatlatıcı bulmaktadır. Yöntemin uygulaması sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli şey, uygulamanın doğru bölgeye ve doğru şekilde yapılmasıdır. Bu sebeple uygulamanın profesyonel bir kullanıcı tarafından yapılması önemlidir. Dolayısı ile lazer tedavisi oldukça konforludur.

Nasıl uygulanır?

Etkisini ilk seanstan itibaren gösterebilmektedir. Rahatsızlığınızın ani ve kısa süreli (akut), uzun süredir devam eden ve iyileşmeyen (kronik) olması göre uzman hekimin önerisi doğrultusunda lazer uygulama süre ve doz kararı belirlenir. Genellikle bir seans 10 -15 dk arasında değişebilmektedir. Akut durumlarda 1-5 seans yeterli olabilirken, kronik durumlarda 5-10 seansa kadar uzayabilmektedir. Seans aralığı değişmekle birlikte genelde günaşırı uygulama tercih edilir.