Bilgi Bankası

Topuk dikeni nedir ? Tedavisi ve egzersizleri nelerdir ?16.05.2021
Topuk dikeni nedir ? Tedavisi ve egzersizleri nelerdir ?

Topuk dikeni, topuk ağrısı ile seyreden ve yaşamı olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Ayak tabanında, plantar fasya denen fibröz bağ dokusunun topuğa yapıştığı yerde zedelenmeler ve zamanla kalsiyum birikimine bağlı boynuzsu çıkıntılar oluşur. İnflamasyonu, yangıyı..

Devamı...
Lenfödem Rehabilitasyonu08.09.2020
Lenfödem Rehabilitasyonu

Lenfödem, hücreler arasında protein ağırlıklı lenf sıvısının birikerek şişlik oluşturmasıdır. Genellikle kol ve bacaklarda oluşmaktadır. Lenfatik sistemdeki doğuştan gelen bozukluklar sonucu gelişeceği gibi ikincil nedelere bağlı olarak da gelişebilir. Özellikle meme..

Devamı...
Adana Fizik Tedavi Doktoru02.09.2020
Adana Fizik Tedavi Doktoru

Adana fizik tedavi doktoru Önder Ergin, Postür Bozuklukları ile ilgili olarak Adana Güney Eğitim Vakfı dergisinde çıkan yazısında; ‘’İyi postür, minimum çaba ile vücutta maksimum yeterliliği sağlayan duruştur.Vücudun duruş ve dengesi iyi, eklemler üzerinde zorlanmanın az..

Devamı...
Serebral Palsi Nedir, Belirtileri Nelerdir ?16.08.2020
Serebral Palsi Nedir, Belirtileri Nelerdir ?

Serebral Palsi Nedir ? Serebral palsi, doğum öncesinde, doğum sırasında ve sonrasında oluşan beyin hasarına bağlı olarak gelişebilen belirti ve bozukluklar bütünüdür. Temel olarak kasların hareketi, gerginliği ve motor fonksiyonu etkilenmiştir.Tutulum, hafif bir ayak..

Devamı...
Omuz ağrısı nasıl geçer ?08.08.2020
Omuz ağrısı nasıl geçer  ?

Omuz ekleminin insan vücudunun en hareketli ve en karmaşık eklemidir.Bel ve boyun ağrılarından sonra en sık görülen problemdir.Omuz eklemi üst kol kemiği (humerus), kürek kemiği (skapula), köprücük kemiği(klavikula) ile bunların çevreleyen kapsül, ligaman, tendon, bursa ve..

Devamı...
Boyun Ağrısı Tedavisi27.07.2020
Boyun Ağrısı Tedavisi

Baş ve gövde bağlantısını sağlayan boynumuzda 7 adet omur, bunlar içerisinden geçen omurilik, sinirler, damarlar, kas ve destek dokuları bulunur. Beyin ve vücut atasındaki bağlantıyı sağlamaktadır. Karmaşık bir eklem yapısı bulunur. Travma ve zorlanmalara açıktır. Yaygın..

Devamı...
Bel Ağrısı08.07.2020
Bel Ağrısı

Bel ağrısı önemli bir sağlık sorunudur. Toplumun %85’i,  yaşamları boyunca en az bir kez bel ağrısı geçirmektedir. Hareketsiz hayat tarzı, masa başı çalışma koşulları, uzun süre sabit ve  kötü bir pozisyonda kalmak bel çevresindeki kasların güçsüzleşmesine,..

Devamı...
Diz Ağrısına Ne İyi Gelir ?08.07.2020
Diz Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Diz Ağrısı Vücut ağırlığının önemli bir kısmını taşıyan dizler, günlük hayatta basınç, yüklenme ve makaslama kuvvetlerine maruz kalmaktadır. Özellikle ani duruşlarda, dönme ve sıçrayışlarda, dizi oluşturan kemik, kıkırdak ve yumuşak dokular, aşırı ve..

Devamı...
Felç08.07.2020
Felç

Felç terimi, duyu değişikliğinin de eşlik edebildiği kas fonksyonlarındaki kısmi veya tam kayıbı ifade eder. Beyin krizi, strok ve beyin felci olarak da isimlendirilen inme, beyne giden damarlardaki tıkanma veya kanama sonrası gelişir. Dakikalar içinde başlayan beyin hücre..

Devamı...
Dizde Sıvı Kaybı06.07.2020
Dizde Sıvı Kaybı

Diz eklemi gün boyunca aşırı baskı ve yüklenmeye maruz kalmakta.Eklamin zarar görmesini engellemek amacı ile kıkırdak, menisküs, bağlar ve diz içi sıvısı adeta bir keçe ve motor yağı gibi hareket ederek sürtünmeyi minimuma indirir.Bu yapılarda meydana gelen bozulmalar, diz..

Devamı...
Fibromiyaljide Ozon Tedavisi06.07.2020
Fibromiyaljide Ozon Tedavisi

Fibromiyalji yaygın şekilde görülen vücut ağrısı, yorgunluk, uyku problemleri, baş ağrısı, tutukluk, kol ve bacaklarda uyuşma gibi çeşitli belirtiler birlikte olabilir.Sebebi tam olarak bilinmeyen bir hastalık olan fibromiyaljinin, merkezi duyarlılaşma ya da sinir sistemindeki..

Devamı...
Omuz Tendon Yaralanmalarında PRP Tedavisi06.07.2020
Omuz Tendon Yaralanmalarında PRP Tedavisi

Omuz; kürek, köprücük, kol kemiği ile bunları saran eklem zarı, kas, tendon ve yumuşak dokular tarafından oluşturulan oldukça hareketli bir eklemdir.Zamanla bu yapılarda aşınma ve yıpranma oluşabilir.Özellikle kas ve tendonlardaki yapısal değişiklikler zamanla yırtılmalara ve..

Devamı...